# STS6PF30L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STS6PF30L
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sts6pf30l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sts6pf30l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/72/497-7222-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 5V, 10V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 28 nC @ 5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1670 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2.5W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 30mOhm @ 3A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±16V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 250µA