# STS5PF20V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STS5PF20V
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sts5pf20v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sts5pf20v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/72/497-7222-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 20 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 2.5V, 4.5V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 6 nC @ 2.5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 412 pF @ 15 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 2.5W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 80mOhm @ 2.5A, 4.5V
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±8V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 450mV @ 250µA (Min)