# STS4DNF60
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STS4DNF60
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sts4dnf60
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sts4dnf60#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/72/497-7222-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 N-Channel (Dual)
- **Current:** 4A
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 60V
- **FET Feature:** Logic Level Gate
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 10nC @ 10V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 315pF @ 25V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 2W
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 90mOhm @ 2A, 10V
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA