# STS1300RA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STS1300RA
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sts1300ra
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sts1300ra#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/26/32/15263258-STS1300RA-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 4.00mm
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** SP3T
- **Contact Finish:** Silver
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Timing:** Shorting (MBB)
- **Current Rating (Amps):** 300mA (AC)
- **Features:** Epoxy Sealed Terminals
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Switch Function:** On-On-On
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 125 V