Part Number: STPX-3501-3C-1 Manufacturer: Kycon Inc. Category: Barrel Connectors Subcategory: Audio Connectors Product URL: https://distyparts.com/product/stpx-3501-3c-1 RFQ URL: https://distyparts.com/product/stpx-3501-3c-1#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/28/49/40/2849401-2092-STPX-3501-3C-1-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/49/40/2849401-2092-STPX-3501-3C-1-ND.jpg Summary: STPX-3501-3C-1 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Kycon Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: STPX-3501-3C-1 is a audio connectors from Kycon Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Actual Diameter: 0.142" (3.60mm) Connector Type: Phone Jack Features: Thread Lock Gender: Female Industry Recognized Mating Diameter: 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Internal Switch(s): Does Not Contain Switch Mounting Type: Panel Mount, Through Hole, Right Angle Number of Positions: 3 Conductors, 3 Contacts Operating Temperature: -25°C ~ 80°C Shielding: Unshielded Signal Lines: Stereo (3 Conductor, TRS) Termination: Solder Eyelet(s) Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/kycon Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/barrel-connectors/audio-connectors Canonical URL: https://distyparts.com/product/stpx-3501-3c-1