# STPX-3501-3C-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPX-3501-3C-1
- **Manufacturer:** Kycon Inc.
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Audio Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stpx-3501-3c-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stpx-3501-3c-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.142" (3.60mm)
- **Connector Type:** Phone Jack
- **Features:** Thread Lock
- **Gender:** Female
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
- **Internal Switch(s):** Does Not Contain Switch
- **Mounting Type:** Panel Mount, Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 3 Conductors, 3 Contacts
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 80°C