# STPSC15H12G2Y-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPSC15H12G2Y-TR
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stpsc15h12g2y-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stpsc15h12g2y-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/15/497-15297-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 1.2nF @ 0V, 1MHz
- **Current:** 15A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 0 ns
- **Speed:** No Recovery Time > 500mA (Io)
- **Supplier Device Package:** D2PAK HV
- **Technology:** SiC (Silicon Carbide) Schottky
- **Voltage:** 1.5 V @ 15 A