# STPSC10TH13TI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPSC10TH13TI
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stpsc10th13ti
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stpsc10th13ti#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/22/19/8122196-497-5413-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 A @ 650 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 0 ns
- **Speed:** No Recovery Time > 500mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AB Insulated
- **Technology:** SiC (Silicon Carbide) Schottky
- **Voltage:** 1.75 V @ 10 A