# STPS80H100CY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPS80H100CY
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stps80h100cy
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stps80h100cy#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/20/94/8120945-497-7604-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 A @ 100 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** MAX247聶
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 800 mV @ 40 A