# STPS61L60CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPS61L60CT
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stps61l60ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stps61l60ct#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/02/27/2602279-497-2550-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 800 A @ 60 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 660 mV @ 30 A