# STPS61150CW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPS61150CW
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stps61150cw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stps61150cw#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/66/8119667-497-2742-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 A @ 150 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-247-3
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 840 mV @ 30 A