# STPS40SM120CR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPS40SM120CR
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stps40sm120cr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stps40sm120cr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 275 A @ 120 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** I2PAK
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 830 mV @ 20 A