# STPS30M100SFP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPS30M100SFP
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stps30m100sfp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stps30m100sfp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220FPAB
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 800 mV @ 30 A