# STPS30L45CFP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPS30L45CFP
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stps30l45cfp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stps30l45cfp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 400 A @ 45 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220FP
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 550 mV @ 15 A