Part Number: STPS30H100CT Manufacturer: STMicroelectronics Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/stps30h100ct RFQ URL: https://distyparts.com/product/stps30h100ct#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/02/27/2602279-497-2550-5-ND.jpg Summary: STPS30H100CT is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by STMicroelectronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: STPS30H100CT is a diodes - rectifiers - arrays from STMicroelectronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 5 A @ 100 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -40°C ~ 175°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220 Technology: Schottky Voltage: 800 mV @ 15 A Distributor Offers: 1. Partservice | Stock: 500 | Availability: In Stock 2. Fe Components | Stock: 2050 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 2 Total Stock: 2550 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stmicroelectronics Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/stps30h100ct