# STPS20L15D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPS20L15D
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stps20l15d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stps20l15d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 125°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AC
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 410 mV @ 19 A