# STPS20150CG-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPS20150CG-TR
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stps20150cg-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stps20150cg-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/37/497-3714-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 A @ 150 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** D虏PAK
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 920 mV @ 10 A