# STPS10L25D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STPS10L25D
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stps10l25d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stps10l25d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AC
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 460 mV @ 10 A