# STP60NH2LL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STP60NH2LL
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stp60nh2ll
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stp60nh2ll#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/02/27/2602279-497-2550-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 24 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4.5V, 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 27 nC @ 4.5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 990 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 60W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 11mOhm @ 20A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±18V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 1V @ 250µA