Part Number: STP20N20 Manufacturer: STMicroelectronics Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Product URL: https://distyparts.com/product/stp20n20 RFQ URL: https://distyparts.com/product/stp20n20#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/84/40/02/8440020-497-4373-5-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/02/27/2602279-497-2550-5-ND.jpg Summary: STP20N20 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by STMicroelectronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: STP20N20 is a transistors - fets, mosfets - single from STMicroelectronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 18A (Tc) Drain to Source Voltage (Vdss): 200 V Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V FET Type: N-Channel Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 39 nC @ 10 V Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 940 pF @ 25 V Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -50°C ~ 150°C (TJ) Power Dissipation (Max): 90W (Tc) Rds On (Max) @ Id, Vgs: 125mOhm @ 10A, 10V Supplier Device Package: TO-220 Technology: MOSFET (Metal Oxide) Vgs (Max): ±20V Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 250µA Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stmicroelectronics Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-fets-mosfets-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/stp20n20