Part Number: STP13NM50N Manufacturer: STMicroelectronics Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Product URL: https://distyparts.com/product/stp13nm50n RFQ URL: https://distyparts.com/product/stp13nm50n#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/84/44/28/8444283-STB13NM50N-1-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/02/27/2602279-497-2550-5-ND.jpg Summary: STP13NM50N is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by STMicroelectronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: STP13NM50N is a transistors - fets, mosfets - single from STMicroelectronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 12A (Tc) Drain to Source Voltage (Vdss): 500 V Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V FET Type: N-Channel Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 30 nC @ 10 V Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 960 pF @ 50 V Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ) Power Dissipation (Max): 100W (Tc) Rds On (Max) @ Id, Vgs: 320mOhm @ 6A, 10V Supplier Device Package: TO-220 Technology: MOSFET (Metal Oxide) Vgs (Max): ±25V Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 250µA Distributor Offers: 1. Hybrid Electronics | Stock: 2550 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 2550 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stmicroelectronics Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-fets-mosfets-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/stp13nm50n