# STM32L071C8U6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STM32L071C8U6
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stm32l071c8u6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stm32l071c8u6#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/09/08/10090840-497-18228-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M0+
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 13x12b
- **EEPROM Size:** 3K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 37
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 64KB (64K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 20K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** 48-UFQFPN (7x7)
- **Voltage:** 1.65V ~ 3.6V