Part Number: STM32L041K6T7 Manufacturer: STMicroelectronics Category: Embedded Subcategory: Microcontrollers Product URL: https://distyparts.com/product/stm32l041k6t7 RFQ URL: https://distyparts.com/product/stm32l041k6t7#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/09/05/10090590-497-19770-ND.jpg Summary: STM32L041K6T7 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by STMicroelectronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: STM32L041K6T7 is a microcontrollers from STMicroelectronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART Core Processor: ARM® Cortex®-M0+ Core Size: 32-Bit Single-Core Data Converters: A/D 10x12b EEPROM Size: 1K x 8 Mounting Type: Surface Mount Number of I: 27 Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA) Oscillator Type: Internal Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT Program Memory Size: 32KB (32K x 8) Program Memory Type: FLASH RAM Size: 8K x 8 Speed: 32MHz Supplier Device Package: 32-LQFP (7x7) Voltage: 1.8V ~ 3.6V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stmicroelectronics Category Page: https://distyparts.com/category/integrated-circuits-ics/embedded/microcontrollers Canonical URL: https://distyparts.com/product/stm32l041k6t7