# STM32L041E6Y6TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STM32L041E6Y6TR
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stm32l041e6y6tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stm32l041e6y6tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/19/497-19366-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M0+
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 10x12b
- **EEPROM Size:** 1K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 20
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 8K x 8
- **Speed:** 32MHz
- **Supplier Device Package:** 25-WLCSP (2.1x2.49)
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V