# STM32F303R6T6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STM32F303R6T6
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stm32f303r6t6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stm32f303r6t6#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/13/497-13628-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M4
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 15x12b; D/A 1x12b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 51
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, I²S, POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 32KB (32K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 16K x 8
- **Speed:** 72MHz
- **Supplier Device Package:** 64-LQFP (10x10)
- **Voltage:** 2V ~ 3.6V