# STL90N10F7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STL90N10F7
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stl90n10f7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stl90n10f7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 70A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 39 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 3550 pF @ 50 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 5W (Ta), 100W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 10.5mOhm @ 8A, 10V
- **Supplier Device Package:** PowerFlat (5x6)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA