# STL120N2VH5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STL120N2VH5
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stl120n2vh5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stl120n2vh5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/12/497-12978-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 120A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 20 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 2.5V, 4.5V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 29 nC @ 2.5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 4660 pF @ 15 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 80W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 3mOhm @ 14A, 4.5V
- **Supplier Device Package:** PowerFlat (5x6)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±8V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 700mV @ 250µA (Min)