# STH10N80K5-2AG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STH10N80K5-2AG
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sth10n80k5-2ag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sth10n80k5-2ag#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 800 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 17.3 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 426 pF @ 100 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 121W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 680mOhm @ 4A, 10V
- **Supplier Device Package:** H2Pak-2
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 5V @ 100µA