# STGWA75M65DF2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGWA75M65DF2
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgwa75m65df2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgwa75m65df2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 120 A
- **Gate Charge:** 225 nC
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 468 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 165 ns
- **Supplier Device Package:** TO-247 Long Leads
- **Switching Energy:** 690µJ (on), 2.54mJ (off)
- **Td (on:** 47ns/125ns
- **Test Condition:** 400V, 75A, 3.3Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 75A
- **Voltage:** 650 V