# STGWA60V60DF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGWA60V60DF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgwa60v60df
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgwa60v60df#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80 A
- **Gate Charge:** 334 nC
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 375 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 74 ns
- **Supplier Device Package:** TO-247 Long Leads
- **Switching Energy:** 750µJ (on), 550µJ (off)
- **Td (on:** 60ns/208ns
- **Test Condition:** 400V, 60A, 4.7Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.3V @ 15V, 60A
- **Voltage:** 600 V