Part Number: STGWA30HP65FB2 Manufacturer: STMicroelectronics Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - IGBTs - Single Product URL: https://distyparts.com/product/stgwa30hp65fb2 RFQ URL: https://distyparts.com/product/stgwa30hp65fb2#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/60/40/8160404-497-STPSC20065CWL-ND.jpg Summary: STGWA30HP65FB2 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by STMicroelectronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: STGWA30HP65FB2 is a transistors - igbts - single from STMicroelectronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 50 A Gate Charge: 90 nC IGBT Type: Trench Field Stop Input Type: Standard Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 175°C (TJ) Power: 167 W Reverse Recovery Time (trr): 140 ns Supplier Device Package: TO-247 Long Leads Td (on: -/71ns Test Condition: 400V, 30A, 6.8Ohm, 15V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 30A Voltage: 650 V Distributor Offers: 1. Risen Electronics | Stock: 1200 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 1200 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stmicroelectronics Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-igbts-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/stgwa30hp65fb2