# STGWA30HP65FB2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGWA30HP65FB2
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgwa30hp65fb2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgwa30hp65fb2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 A
- **Gate Charge:** 90 nC
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 167 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 140 ns
- **Supplier Device Package:** TO-247 Long Leads
- **Td (on:** -/71ns
- **Test Condition:** 400V, 30A, 6.8Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 30A
- **Voltage:** 650 V