# STGWA20HP65FB2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGWA20HP65FB2
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgwa20hp65fb2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgwa20hp65fb2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40 A
- **Gate Charge:** 56 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 147 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 140 ns
- **Supplier Device Package:** TO-247 Long Leads
- **Switching Energy:** 214µJ (off)
- **Td (on:** -/78.8ns
- **Test Condition:** 400V, 20A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 20A
- **Voltage:** 650 V