# STGW40H65FB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGW40H65FB
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgw40h65fb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgw40h65fb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/66/8119667-497-2742-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80 A
- **Gate Charge:** 210 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 283 W
- **Supplier Device Package:** TO-247-3
- **Switching Energy:** 498mJ (on), 363mJ (off)
- **Td (on:** 40ns/142ns
- **Test Condition:** 400V, 40A, 5Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.3V @ 15V, 40A
- **Voltage:** 650 V