# STGW30H65FB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGW30H65FB
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgw30h65fb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgw30h65fb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/66/8119667-497-2742-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30 A
- **Gate Charge:** 149 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 260 W
- **Supplier Device Package:** TO-247
- **Switching Energy:** 151µJ (on), 293µJ (off)
- **Td (on:** 37ns/146ns
- **Test Condition:** 400V, 30A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2V @ 15V, 30A
- **Voltage:** 650 V