# STGP10H60DF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGP10H60DF
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgp10h60df
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgp10h60df#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/26/02/27/2602279-497-2550-5-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 A
- **Gate Charge:** 57 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 115 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 107 ns
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Switching Energy:** 83µJ (on), 140µJ (off)
- **Td (on:** 19.5ns/103ns
- **Test Condition:** 400V, 10A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 1.95V @ 15V, 10A
- **Voltage:** 600 V