# STGF20H60DF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGF20H60DF
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgf20h60df
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgf20h60df#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40 A
- **Gate Charge:** 115 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 37 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 90 ns
- **Supplier Device Package:** TO-220FP
- **Switching Energy:** 209µJ (on), 261µJ (off)
- **Td (on:** 42.5ns/177ns
- **Test Condition:** 400V, 20A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2V @ 15V, 20A
- **Voltage:** 600 V