# STGF15M65DF2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGF15M65DF2
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgf15m65df2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgf15m65df2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/83/56/58/8356581-497-12148-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 30 A
- **Gate Charge:** 45 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 31 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 142 ns
- **Supplier Device Package:** TO-220FP
- **Switching Energy:** 90µJ (on), 450µJ (off)
- **Td (on:** 24ns/93ns
- **Test Condition:** 400V, 15A, 12Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2V @ 15V, 15A
- **Voltage:** 650 V