# STGD10HF60KD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGD10HF60KD
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgd10hf60kd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgd10hf60kd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/80/497-8039-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 18 A
- **Gate Charge:** 23 nC
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 62.5 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 50 ns
- **Supplier Device Package:** DPAK
- **Switching Energy:** 45µJ (on), 105µJ (off)
- **Td (on:** 9.5ns/87ns
- **Test Condition:** 400V, 5A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.75V @ 15V, 5A
- **Voltage:** 600 V