# STGB50H65FB2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGB50H65FB2
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgb50h65fb2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgb50h65fb2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 86 A
- **Gate Charge:** 151 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 272 W
- **Supplier Device Package:** D²PAK (TO-263)
- **Switching Energy:** 910µJ (on), 580µJ (off)
- **Td (on:** 28ns/115ns
- **Test Condition:** 400V, 50A, 4.7Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2V @ 15V, 50A
- **Voltage:** 650 V