# STGB30M65DF2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGB30M65DF2
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgb30m65df2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgb30m65df2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/77/70/8177700-SPV1001D40-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60 A
- **Gate Charge:** 80 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 258 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 140 ns
- **Supplier Device Package:** D²PAK (TO-263)
- **Switching Energy:** 300µJ (on), 960µJ (off)
- **Td (on:** 31.6ns/115ns
- **Test Condition:** 400V, 30A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2V @ 15V, 30A
- **Voltage:** 650 V