# STGB30H65DFB2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGB30H65DFB2
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgb30h65dfb2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgb30h65dfb2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/37/497-3714-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 A
- **Gate Charge:** 90 nC
- **IGBT Type:** Trench Field Stop
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 167 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 115 ns
- **Supplier Device Package:** D2PAK-3
- **Switching Energy:** 270µJ (on), 310µJ (off)
- **Td (on:** 18.4ns/71ns
- **Test Condition:** 400V, 30A, 6.8Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.1V @ 15V, 30A
- **Voltage:** 650 V