# STGB20NB41LZT4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGB20NB41LZT4
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgb20nb41lzt4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgb20nb41lzt4#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/37/497-3714-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 40 A
- **Gate Charge:** 46 nC
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 200 W
- **Supplier Device Package:** D2PAK
- **Switching Energy:** 5mJ (on), 12.9mJ (off)
- **Td (on:** 1µs/12.1µs
- **Test Condition:** 320V, 20A, 1kOhm, 5V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2V @ 4.5V, 20A
- **Voltage:** 442 V