# STGB10NC60HDT4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STGB10NC60HDT4
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - IGBTs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stgb10nc60hdt4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stgb10nc60hdt4#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/37/497-3714-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20 A
- **Gate Charge:** 19.2 nC
- **Input Type:** Standard
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 65 W
- **Reverse Recovery Time (trr):** 22 ns
- **Supplier Device Package:** D2PAK
- **Switching Energy:** 31.8µJ (on), 95µJ (off)
- **Td (on:** 14.2ns/72ns
- **Test Condition:** 390V, 5A, 10Ohm, 15V
- **Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:** 2.5V @ 15V, 5A
- **Voltage:** 600 V