# STF20NF20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STF20NF20
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stf20nf20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stf20nf20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 18A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 200 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 39 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 940 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 30W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 125mOhm @ 10A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-220FP
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA