# STF10N60DM2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STF10N60DM2
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/stf10n60dm2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/stf10n60dm2#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 8A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 600 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 15 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 529 pF @ 100 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 25W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 530mOhm @ 4A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-220FP
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±25V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 5V @ 250µA