# STE45NK80ZD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STE45NK80ZD
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ste45nk80zd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ste45nk80zd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/19/8119191-1655-2108-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 45A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 800 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 781 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 26000 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 600W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 130mOhm @ 22.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** ISOTOP®
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±30V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4.5V @ 150µA