# STE115A12-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STE115A12-Z
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ste115a12-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ste115a12-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 12.00mm
- **Actuator Type:** Flatted
- **Bushing Thread:** M12 x 1
- **Circuit:** SPST
- **Current Rating (Amps):** 15A (AC)
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Ingress Protection:** Dust Proof
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -15°C ~ 70°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 12.50mm Dia
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 125 V