Part Number: STD7NM50N Manufacturer: STMicroelectronics Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Product URL: https://distyparts.com/product/std7nm50n RFQ URL: https://distyparts.com/product/std7nm50n#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/84/37/78/8437781-497-7531-5-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/7-/80/497-8039-6-ND.jpg Summary: STD7NM50N is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by STMicroelectronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: STD7NM50N is a transistors - fets, mosfets - single from STMicroelectronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 5A (Tc) Drain to Source Voltage (Vdss): 500 V Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V FET Type: N-Channel Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 12 nC @ 10 V Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 400 pF @ 50 V Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ) Power Dissipation (Max): 45W (Tc) Rds On (Max) @ Id, Vgs: 780mOhm @ 2.5A, 10V Supplier Device Package: DPAK Technology: MOSFET (Metal Oxide) Vgs (Max): ±25V Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 250µA Distributor Offers: 1. Components Technology Group, Inc. | Stock: 6898 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 6898 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stmicroelectronics Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-fets-mosfets-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/std7nm50n