# STD16N50M2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** STD16N50M2
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/std16n50m2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/std16n50m2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 13A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 500 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 19.5 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 710 pF @ 100 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 110W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 280mOhm @ 6.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-252, (D-Pak)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±25V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA